TOTAL MITRE SAW AND TABLE SAW 1.800W / Φ-305mm (TMS43183051)
3 products sold in last 15 hours
Selling fast! Over 8 people have in their cart
  • Voltage:220-240V~50/60Hz
  • Input power:1800W
  • No-load speed:3600rpm
  • Blade size: 305(12”) х30 mm
  • Table Size : 310x 480mm
  • Heavy Duty Aluminum base
  • Max.cutting capacity(Table saw model):58mm
  • Max.cutting capacity(Mitre saw model):
  • Mitre/Bevel:Height*Width
  • 0°/0° :90*305mm
  • 0°/45°:60*305mm
  • 45°(left/right)/0° :90*215mm
  • 45°(left/right)/45°:60*215mm
  • Mitre Saw Cuts Range: left 45°~ right60°
  • Saw body Tilting range:0°- left 45°
  • Saw body Sliding range:185mm
  • Double bar for smooth sliding
  • With 1 pcs TCT blade
23 people are viewing this right now
  • Check Mark Estimated Delivery : Up to 3 business days
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • Apple Pay
Guaranteed Safe And Secure Checkout
brands
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TOTAL MITRE SAW AND TABLE SAW 1.800W / Φ-305mm (TMS43183051)”